Štampa

….Zajedno sa džudom i kendom, karate je reprezentativna japanska borilačka veština. I kao i njemu bliske borilačke veštine, karate bi trebalo da počne i da se završi rei-em.

Rei se često definiše kao „poštovanje“, ali u stvari znači mnogo više. Rei označava i stav poštovanja prema drugima i osećanje samopoštovanja. Kada oni koji poštuju sebe prenesu to osećanje u poštovanje drugih, njihovo činjenje nije ništa manje (drugo) nego izražavanje rei-a.

Govori se da je „bez rei-a nered“ i da „razlika između ljudi i životinja leži u rei-u“. Borilački metodi kojima nedostaje rei nisu borilačke veštine nego prvenstveno prezira dostojno nasilje. Fizička snaga bez rei-a nije ništa više od grube snage, i za ljudsko biće nema vrednost.

Bitno je takođe primetiti da iako je nečije ponašanje korektno, bez iskrenosti i bez srca ispunjenog poštovanjem, on ne poseduje pravi rei. Pravi rei je spoljašnja ekspresija srca ispunjenog poštovanjem.

Sve borilačke veštine počinju i završavaju se sa rei. Ako se ne vežbaju sa osećanjem poštovanja, one su samo oblici nasilja. Iz tog razloga borilačke veštine moraju da sprovode rei od početka do kraja….

Gičin Funakoši

Web Soft